SPA, zdrowie i uroda

informacje o zabiegach dla urody w Warszawie

 

Tajemnica wiecznej młodości

 

Sztuka perfumerii, kosmetyki i masażu znana była już w Starożytnych cywilizacjach – Chinach, Indiach, Egipcie, Izraelu, Arabii, Grecji i Rzymie. W wielu rozdziałach Biblii można  odnaleźć  wzmianki o  metodach sporządzania olejków i o przeróżnych  recepturach  z użyciem esencji.

Od tego momentu kosmetyki i perfumy były  używane do higieny, do leczenie wielu problemów skórnych oraz  do  tuszowania  niedoskonałości i  polepszania  urody.

Jest bardzo możliwe, że produkcją mieszanek i kremów zajmowali się pierwsi alchemicy czyli egipscy Kapłani, którzy byli mistrzami perfumerii (ich prace były utrzymywane w wielkiej tajemnicy, gdyż wierzono, że niektóre esencje to dzieła boskie) np. uważana za nieziemską  mikstura  z  tymianku i  oregano, do której Egipcjanie  dołączyli  zapachy  sprowadzane  z Arabii: mirrę i  patchouli .

Wielkim wynalazkiem egipskim był masaż kamieniami, w trakcie którego namaszczano  ciała różnymi olejkami zapachowymi. W Egipcie używano też olejków jako lek na przeróżne dolegliwości.

Egipcjanie rozwinęli do perfekcji technikę wytwarzania esencji  o nazwie destylacja.

Bezpośrednią konkurencją Egiptu była Babilonia, która rozwinęła  sztukę  perfumerii  i masażu opierając się głównie na  użyciu wyciągów żywicznych ze szlachetnych drzew  i krzewów jak np. wyciąg oleisty z kadzidła , drzewa sandałowego oraz  mirry. Technika używana przez alchemików z Babilonii to maceracja, która polegała na dokładnym potłuczeniu, zmiażdżeniu i zmieleniu  żywic , zmieszaniu  z olejami roślinnymi  i zostawieniu tej  mikstury  przez ok. 3 tygodnie. Ciepło oraz działanie różnych  planet jak  Słońce, Księżyc potęgowało   właściwości  mikstury  dając jej niezwykłą siłę regenerującą oraz  odmładzającą , później następowała  dokładna filtracja  czyli oddzielenie żywic od olejku .

Tą właśnie metodą powstał   cudowny  olejek Babilonia , czyli najsilniejsze antidotum na starzenie się ciała i emocji – tą niezwykła siłę dawało  połączenie żywic z  drzewa  sandałowego, benjui i  mirry oraz  kwiatu irysa i olejków esencjonalnych  z cytryny , kadzidła i mirry, niektóre z nich wykorzystywane są również w masażu kamieniami.

W tym właśnie czasie  aromaterapeuta i alchemik Teofrasto napisał pierwszy poważny  przewodnik na temat zapachów,  gdzie  analizował  efekty  wielu aromatów  i ich działanie na emocje, myśli i zdrowie ,  badał też skomplikowany proces  odbierania  zapachów  i relacje pomiędzy węchem i smakiem.

Rzymianie  śladem Greków  i Babilończyków zaczęli używać olejków  i esencji i stworzyli  3 rodzaje kosmetyków:  w formie kremów, płynnych i sproszkowanych , których  najwięcej używał  Neron. Rzymianie jako pierwsi zaczęli używać mydła – według legendy tak powstało pierwsze mydło…..spadł  obfity deszcz i  zmieszał tłuszcz zwierzęcy oraz  popiół z Góry Sapio wraz z  glinkami z plaży Rzeki  Tiber…..

Lekarz  i  alchemik  ze świty Nerona – Dioscorides   odkrył w swoich  badaniach  podstawy  medycznego użytku esencji co stanowiło duży krok w  aromaterapii.

Jest to okres  rozwoju i popularności  łaźni  publicznych , gdzie wszyscy Rzymianie  rozkoszowali się rytuałem  kąpieli. W  łaźniach tych były też piękne ogrody, amfiteatry,  było to też miejsce spotkań socjalnych i rozrywkowych. Na początku procesu kąpieli w takiej łaźni był masaż z olejkami esencjonalnymi, później wykonywano coś w rodzaju gimnastyki po czym obowiązkowo korzystano z kąpieli  parowej  (w trakcie tej kąpieli chroniono twarz wilgotną maseczką z glinki.